Kupovina Bluetooth zvučnika za vaš laptop ili pametni telefon je uzbudljiva odluka, ali i vrlo teška budući da se na tržištu nalazi veliki broj modela i izbor je jako širok. Razni oblici i različite snage tih zvučnika donose veliku nedoumicu šta kupiti.
Najbolje bi bilo na licu mjesta probati kvalitet zvuka, a zaobići specifikaciju koja nažalost vrlo često ne donosi prave karakteristike. Ali, šta je tu je. Ovde se dešava jedna mala neugodnost, jer ne možete uvijek probati zvučnike pa makar ih kupovali i u većim trgovačkim centrima. Najbitnije je da znate šta i koliko očekujete od Bluetoth zvučnika i da vam to bude smjernica prilikom kupovine.
Bluetooth zvučnik specifikacije
Već smo napomenuli da ovo nije baš relevantan momenat prilikom odluke, ali za početak to vam može biti prvi korak ka pronalasku modela koji ispunjava vaša očekivanja.
Verzije modela
Kvalitet prenosa zvuka i udaljenost između telefona i zvučnika određuje baš verzija Bluetooth zvučnika. Bluetooth 4 dodaje podršku za Low Energy opciju koji upozorava na vijek trajanja baterije. Posljednja verzija Bluetooth 5 poboljšava kvalitetu i domet prenosa podataka, pa samim ovim nameće se zaključak da je dobro izabrati verziju Bluetooth 4 ili više.
Frekvencijski odziv
Mjeren u Hertzima koji su u rasponu od recimo 100 Hz do 20000 Hz, u teoriji znači da je bolja sposobnost zvučnika ako reproducira zvuk onako kako je zamišljeno. Međutim, to i nije baš tako jer upotreba velikog raspona ne garantuje dobar zvuk. Dobar zvuk u biti zavisi kako se doživljava pojedinačno od osobe do osobe.
Konekcije zvučnika i punjenje
Osim bežičnog povezivanja, lijepo je imati i opciju za žičanu vezu pa provjerite da li ima pomoćni konektor. Ako tu mogućnost posjeduje Bluetooth zvučnik, to u specifikacijama je naznačeno kao “Aux-In” mogućnost. Naravno da ako imate žičanu vezu da ćete imati manju baterijsku potrošnju, a i zvuk će često biti bolji. Bluetooth zvučnici često imaju i mikrofon koji je kao karakteristika veoma dobrodošla.
Omogućava vam odgovaranje na pozive izravno preko zvučnika, jednostavnom upotrebom govorite preko zvučnika. Dobra je stvar ako Bluetooth zvučnik posjeduje USB priključak za punjenje. Većina modela se danas drži Micro-USB priključka koji omogućava punjenje baterija, pa iako ste daleko od klasične utičnice na zidu.
Gdje ćete da koristite Bluetooth zvučnik?
Ovo je možda i najvažnije u vašoj odluci šta da izaberete kada budete kupovali ovaj uređaj. Ako želite da pojačate zvuk i da ovaj sistem koristite kao jače pojačanje zvuka onda nije dobro kupiti samo jedan Bluetooth zvučnik. Naročito ako muziku slušate na otvorenom potrebno je uzeti više od jednog zvučnika. Spajanje dva ili više istih zvučnika je tada prednost.
Mnogi proizvođači imaju tu mogućnost, a JBL ima opciju da spojite više od 100 zvučnika zajedno. Uistinu, fantastična opcija. Ali ako Bluetooth zvučnik koristite u kućnom okruženju toliki broj zvučnika vam neće trebati. Tada je najčešća odluka da se kupi neki model koji se idealno uklapa u vaš kućni dekor, i osim toga sve to će biti dovoljno za jedan dobar zvučni ugođaj.