Svake godine se na tržište pojavi hrpa raznih Android telefona. Neki su dobri, neki su loši. Neki su stvarno uzbudljivi, dok su drugi pomalo dosadni. Samsung Galaxy S20 je novitet vrijedan pažnje. Među svim mobilnim telefonima koji će izaći tijekom određene godine, jedno izdanje koje se kontinuirano susreće s puno uzbuđenja i fanfara je Samsungova Galaxy S serija.
Moglo bi se tvrditi da Galaxy S telefoni nisu uvijek najzanimljiviji. Međurim ne može se poreći koliko pozornosti dobivaju u usporedbi s većinom konkurencije.
Samsung 2020. godine lansira trio telefona s Galaxy S20, S20 + i S20 Ultra. Ovo su tehnički vrlo impresivni uređaji s visokim cijenama. Ako ga možete priuštiti, oni su zasigurno neki od najboljih Android-a koji ćete vidjeti cijele godine.
Od detaljnih specifikacija, preporuka, dodatne opreme i još dosta toga, evo apsolutno svega što trebate znati o liniji Samsung Galaxy S20.
Kao što ste vjerojatno i očekivali, S20 Ultra je stvarno dobar telefon. Njegov 120Hz AMOLED dispej je prelijep. Samsungov kvaliteta izrade dobar je kao i uvijek. Sa nadograđenim kamerama je baš zabavno snimati. Samsung je dao sve od sebe ovom linijom. A krajnji je rezultat uređaj koji se sastoji od svih mogućih zamislivih značajki.
Ne krivimo vas što već od sekunde želite svoj vlastiti S20 Ultra. Međutim imajte na umu da nije savršen telefon. Brzina osvježavanja od 120 Hz ogroman je trošak baterije. Samsungov senzor otiska prsta na ekranu teško je koristiti. A pošto se ne može se dobiti ispod 2699 KM i cijena mu je problem.
Kao alternativu imate Galaxy S20 +. To je 200 KM manje od S20 Ultra, a istovremeno je jednako dobar. Digitalno zumiranje nije toliko impresivno, a baterija je manja, ali je i puno lakše rukovati zahvaljujući manjoj veličini. A i cijena mu je prihvatljvija.
Samsung ima tri modela – S20, S20 + i S20 Ultra
Kada govorimo o različitim modelima, pogledajmo pobliže što svaki model donosi.
U osnovi su S20, S20 + i S20 Ultra vrlo slični. Sva tri telefona imaju zaslone od 120 Hz, Qualcommov procesor Snapdragon 865, nadogradivu memoriju, vodootpornost i bežično punjenje. Međutim, slično onome što smo vidjeli prošle godine sa S10e, S10 i S10 +, također postoje jasne razlike među njima.
Iako S20 nije jeftin s početnom cijenom od 1700 KM, to je manji telefon od ova tri. Ima najmanje fotoaparata, najmanje baterije i ne povezuje se s mmWave 5G mrežama. Zatim, opet je verzija S20 koja će najmanje oštetiti vaš novčanik. Dobar je izbor ako preferirate telefone s manjim dimenzijama zaslona.
U sredini je S20 +, koji nudi skromna poboljšanja u svim područjima u kojima se razlikuje od uobičajenih S20. Ako se isprsite za S20 Ultra, dobit ćete najbolje i najgore iskustvo S20 – iako će vas to koštati.
Samsung prvi put koristi zaslone od 120 Hz
Zasloni pametnih telefona s visokom stopom osvježavanja rastu u popularnosti u posljednjih nekoliko godina, a Samsung se pridružuje inovacijama.
Slično onome što smo vidjeli i kod drugih telefona s brzim osvježavanjem, 120Hz paneli na S20 čine da sve izgleda brže u usporedbi s telefonima s tradicionalnim zaslonom od 60 Hz. Bez obzira bilo da se krećete kroz Twitter, igrate igru ili samo navigirate po početnim ekranima, dodatna fluidnost čini veliku razliku u svakodnevnoj upotrebi.
Drago nam je da su Samsung-ovi telefoni poput Pixel 4-a i OnePlus-a 7T koji koriste 90Hz ploče, a da ne spominjemo da je tehnologija od 120Hz dostupna u sve tri verzije S20. Bez obzira koju kupite, dobivate isto sjajno iskustvo.
I u odjelu za kamere postoje i velike nadogradnje
Slično ekranima, Galaxy S20 koristi se i kao i pokazni primjer za Samsungov poboljšani fotoaparat. Galaxy S9 i S10 imali su izvrsne fotoaparate, ali u usporedbi s onim što je ponudio ostatak konkurencije, Samsung je bio ne tako uspješan.
To se mijenja u liniji S20, a sve počinje sa S20 i S20 +. Oba telefona još uvijek imaju 12MP leće za primarnu kameru, no veliko je poboljšanje to što su pikseli oko 30% veći. Na ovaj način snimku pušta znatno više svjetla. Nadograđena je i telefoto kamera, koja sada ima 64MP senzor s 3x zoom-om. Ako je ultra širok snimak ono što preferirate, ovogodišnji senzor donosi 40% veće piksele što bi trebalo pomoći u scenarijima slabog osvjetljenja.
To su sva vrijedna poboljšanja, ali stvari postanu stvarno zanimljive kada pogledate Galaxy S20 Ultra.
Nudi masivnu primarnu kameru od 108MP. Tu je i 48MP telefoto kamera, a zbog načina na koji je smješten unutar 20 Ultra, može ponuditi 10x zoom i do 100x digitalno zumiranje.
Zumiranje sve do 100x definitivno dolazi s padom ukupne kvalitete slike, ali činjenica da ste to mogli približiti toliko objektima i još uvijek ih jasno možete vidjeti ozbiljno je impresivna.
Kako izvući najbolje iz Samsung Galaxy S20
Galaxy S20 vrlo je napredan uređaj, no ako ste novi u svijetu Androida ili pametnih telefona, razumijevanje svih njegovih različitih funkcija može biti poprilično teško. Srećom, ne mora biti tako.
Trebamo li se riješiti starijeg Galaxy telefona?
Ne može se poreći da je S20 linija impresivna, ali ako već imate stariji Galaxy telefon, da li doista trebate nadogradnju?
Samsung izrađuje dugotrajne telefone, pa ako imate S10 ili S9, vjerojatno ih možete zadržati još malo i bit ćete u redu.
S druge strane, kada uzmete u obzir sve nadogradnje koje nudi S20, također se može dati argument zašto biste trebali nadograditi. Zaslon od 120 Hz je velika stvar, poboljšanja fotoaparata su značajna, a s Snapdragonom 865 nećete požaliti. Uz to dolazi najmanje 12 GB RAM-a.
Pet boja Samsung telefona je u ponudi
Samsung je poznat po tome što nudi nekoliko doista sjajnih boja za svoje pametne telefone, a to je nešto što opet vidimo kod S20.
Trenutno postoji pet dostupnih boja, uključujući Cloud Blue, Cloud Pink, Cosmic Grey, Cosmic Black i Best Buy ekskluzivu u obliku Aura Blue. Ništa nije ekstravagantno kao Aura Glow Galaxy Note 10, ali boje koje se nude sve izgledaju sjajno.
Cloud Blue i cloud Pink imaju ugodan pastelni osjećaj koji im omogućava da budu upečatljivi. Cosmic Grey i Cosmic Black postoje za ljude koji vole jednostavne stvari. Aura Blue je također impresivan za gledati, ali nije ga lagano nabaviti.
Samsung Galaxy S20 treba zaštitnu maskicu
Galaxy S20 je fenomenalan telefon sam po sebi, ali to nije nešto što bi se trebalo koristiti bez zaštite. Zaštita za ekran se mora koristiti da bi se ekran sačuvao od oštećenja. Zaštitna maskica će osigurati da prilikom pada ne uništite okvir telefona.
Postoje i druge vrste dodatka koje treba uzeti u obzir za vaš sjajni novi telefon, kao što su microSD kartice, bežični punjači i još mnogo toga.
Kupovina Samsung Galaxy S20
Samsung Galaxy S20 liniju već sada možete kupiti na našem sajtu. Ponudu i cijene pogledajte na sljedećim linkovima.